Pereszteg: Szent Péter és Pál, valamint Szent Vid ünnepe

Szeretettel köszöntelek a Pereszteg Klub közösségi oldalán!

Csatlakozz te is közösségünkhöz és máris hozzáférhetsz és hozzászólhatsz a tartalmakhoz, beszélgethetsz a többiekkel, feltölthetsz, fórumozhatsz, blogolhatsz, stb.

Ezt találod a közösségünkben:

 • Képek - 13 db
 • Blogbejegyzések - 7 db
 • Fórumtémák - 4 db
 • Linkek - 2 db

Üdvözlettel,

Pereszteg Klub vezetője

Amennyiben már tag vagy a Networkön, lépj be itt:

Szeretettel köszöntelek a Pereszteg Klub közösségi oldalán!

Csatlakozz te is közösségünkhöz és máris hozzáférhetsz és hozzászólhatsz a tartalmakhoz, beszélgethetsz a többiekkel, feltölthetsz, fórumozhatsz, blogolhatsz, stb.

Ezt találod a közösségünkben:

 • Képek - 13 db
 • Blogbejegyzések - 7 db
 • Fórumtémák - 4 db
 • Linkek - 2 db

Üdvözlettel,

Pereszteg Klub vezetője

Amennyiben már tag vagy a Networkön, lépj be itt:

Szeretettel köszöntelek a Pereszteg Klub közösségi oldalán!

Csatlakozz te is közösségünkhöz és máris hozzáférhetsz és hozzászólhatsz a tartalmakhoz, beszélgethetsz a többiekkel, feltölthetsz, fórumozhatsz, blogolhatsz, stb.

Ezt találod a közösségünkben:

 • Képek - 13 db
 • Blogbejegyzések - 7 db
 • Fórumtémák - 4 db
 • Linkek - 2 db

Üdvözlettel,

Pereszteg Klub vezetője

Amennyiben már tag vagy a Networkön, lépj be itt:

Szeretettel köszöntelek a Pereszteg Klub közösségi oldalán!

Csatlakozz te is közösségünkhöz és máris hozzáférhetsz és hozzászólhatsz a tartalmakhoz, beszélgethetsz a többiekkel, feltölthetsz, fórumozhatsz, blogolhatsz, stb.

Ezt találod a közösségünkben:

 • Képek - 13 db
 • Blogbejegyzések - 7 db
 • Fórumtémák - 4 db
 • Linkek - 2 db

Üdvözlettel,

Pereszteg Klub vezetője

Amennyiben már tag vagy a Networkön, lépj be itt:

Kis türelmet...

Bejelentkezés

 

Add meg az e-mail címed, amellyel regisztráltál. Erre a címre megírjuk, hogy hogyan tudsz új jelszót megadni. Ha nem tudod, hogy melyik címedről regisztráltál, írj nekünk: ugyfelszolgalat@network.hu

 

A jelszavadat elküldtük a megadott email címre.

Szent Péter és Pál, valamint Szent Vid ünnepe

 Június 29. Péter-Pál - Jeles nap ez azért is, mert a magyar hagyományok szerint a "búza töve megszakad", és - ha az Égiek is engedik - ilyenkor kezdődik az aratás.

 Június 29. Péter-Pál - igazi - névünnepe.


Szent Péter és Szent Pál vértanú apostolok közös ünnepnapja június 29-én. A hagyomány szerint Péter és Pál apostol, különböző években, de ugyanazon a napon, VI. 29-én lett vértanú Rómában. Pétert keresztre feszítették, kérésére fejjel lefelé, Pált lefejezték. Rómában. 258-ban három helyen emlékeztek meg róluk: Péterről a Vatikáni dombon, Pálról a Via Ostense mellett, s kettőjükről együtt a Szent Sebestyén katakombában, ahová az üldözések idején mindkettőjük ereklyéit menekítették. A 4. században VI. 29-én, mindhárom helyen liturgikus megemlékezést tartottak, 3 miseszöveggel. Az 5. században Nagy Szent Leó  már az egész földkerekségen elterjedt ünnepről beszél. A két apostol. sírja fölé épült a vatikáni Szent Péter-bazilika és a falakon kívüli Szent Pál-bazilika. A magyar kalendáriumban jeles nap, az aratás kezdete. Régen vigíliája és nyolcada is volt. Péter-Pál napja ősi nagy ünnep, de nem voltak olyan liturgikus sajátságai, amelyek szakrális népszokásokat ihlettek volna. (Katolikus Lexikon)

 Templomaink nyári búcsúnapjai

 Valószínűsítem, hogy kevesen tudják, miért ezen a napon tartjuk Peresztegen a búcsút.

A peresztegi templomot 1327-ben említi először írásos oklevél
A későbbi okiratok szerint, gróf Széchenyi Ferenc, 1806-ban új templomot épített, tornyot azonban csak 1870-ben emelnek hozzá. E templom a ma is fennálló plébánia-templomunk, melynek immár 5 éve SZENT MIKLÓS EGYHÁZKÖZSÉG VÉDŐSZENTJÉNEK ÜNNEPE napján ünnepeltük 200 éves évfordulóját.

Június 29. - SZENT PÉTER és PÁL APOSTOLOK ünnepe (Pereszteg búcsúja)

Egyházközségünk a világháború utántól tartja e napot búcsújának, mert a háborús célokra elhurcolt harangok helyett, a világháború után újonnan öntött harangokat e napon szentelték fel.

De itt szeretnék szólni egy másik neves eseményről, a Szécsényi búcsúról.

Június 15. – SZENT VÍD, A SOPRONSZÉCSENYI EGYHÁZKÖZSÉG VÉDŐSZENTJÉNEK ÜNNEPE (Sopronszécsény búcsúja)

Szent Víd, másként Vitus szicíliai ifjú, akit 303. körül Istenhitéért egy forró üstbe vetettek, így halt vértanúhalált.

 

December 6. - Szent Miklós, templomunk védőszentje

Patarában született, gazdag gyerek volt, ám egy szörnyű járvány után egyedül maradt. Szüleit nagy betegség ragadta el tőle. Jézus Krisztus tanítása vigasztalta meg. Ő tudta jól, nem az teszi boldoggá az emberek szívét, mennyi garas tölti meg azok erszényét. A gazdagságot az ember a szívében hordja, ahogy azt Jézus a gazdag ifjúnak mondta: "Oszd ki pénzedet a szegények között, s így lelsz a szívednek örömöt!" E szónak ő híven engedelmeskedett, amerre járt jót tett. Segített árván, szegényen, kicsinyen, hálát nem várt érte kicsit sem. Élt az ő idejében egy igen szegény család, kinek az élete reménytelenné vált. Három szegénylány meg az édesapjuk, alig volt már nekik betevő falatjuk. Bajukat meghallván azonnal siettél, hogy éjszaka titokban rajtuk segítsél. 3 zacskó aranyat dobtál ablakukba, hogy az életük térjen jobb útra. A jót titokban, szerényen tetted, hisz nem vártál érte köszönetet.

Téged választottunk védőnknek, pártfogónknak, kérünk, hogy falunkat mindig pártfogoljad! Védd meg e község apraját, nagyját, segítsd meg minden öregjét, fiatalját! Képedet nem hiába tettük templomunkba, követni akarunk minden útjaidban! Községünkben legyen az, az örök "módi": NAGYOBB BOLDOGSÁG ADNI, MINT KAPNI!

December 5-én ünnepeltük templomunk, és Egyházközségünk védőszentjének, Szent Miklósnak ünnepét. Az ünnep este 5 órakor kezdődött gyertyagyújtással. Ezt követően a búcsúi szentmisét, melyen közreműködött felnőtt énekkarunk, Horváth Imre kerületi esperes, soproni város plébános mutatta be. Gyermekeink nagy örömére a szentmise végén ellátogatott hozzánk a szent püspök, akinek énekkel, verssel kedveskedtek, ő pedig ajándékkal hálálta meg a gyerekek szeretetét.

network.hu

 

Címkék:

 

Kommentáld!

Ez egy válasz üzenetére.

mégsem

Hozzászólások

Ez történt a közösségben:

Szólj hozzá te is!

Impresszum
Network.hu Kft.

E-mail: ugyfelszolgalat@network.hu